Бившият влиятелен холивудски продуцент Харви Уайнстийн е бил приет в болница за лечение след направен кръвен тест, който е дал "тревожен" резултат и е наложил "незабавна" медицинска помощ, предадоха осведомителните агенции.
С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”.
Това е 27-ото издание на форума.
По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.
Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет - на състави от българските диаспори в чужбина - Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.
Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Мето
Арфистката проф. Сузана Клинчарова изпълни премиерното за България произведение на френския композитор и майстор на арфата Алфонс Хаселманс (1845-1912) - "Балада", в Археологическия музей в Созопол.
Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в крайморския град.
По време на рецитала изпълнителният директор на фондацията за изкуство "Аполония“ Маргарита Димитрова връчи на проф. Клинчарова знака на "Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала. Димитрова посочи, че Сузана Клинчарова е участвала в първото издание на Празниците на изкуствата и вече 40 години активно участва на "Аполония“.
В Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия - 6 септември, публиката имаше възможност да чуе рецитал на арфа, специално подбран за юбилейното 40-о издание на
Документален филм за борбата с бикове на каталунския режисьор Алберт Сера спечели голямата награда "Златна раковина" на кинофестивала в испанския град Сан Себастиан, предаде АФП.
"Бих искал да благодаря на фестивала, че селектира този филм", каза Алберт Сера при получаването на отличието, въпреки че организации за защита на правата на животните водеха кампания продукцията му Tardes de soledad да не бъде показана на 72-рото издание на форума. Той започна на 20 септември.
Испанска партия, която се бори за правата на животните, призова филмът да бъде оттеглен от конкурса с аргумента, че предлага "романтична визия" за "традиция, включваща насилие над животни", припомня АФП.
Лентата, която получи бурни аплодисменти по време на официалната си прожекция, проследява няколко дни от живота на перуанския тореадор Андрес Рока Рей - от момента, в който облича костюма
Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство.
„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град. Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника.
За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия
Фестивалът „Танцови маршрути” започва във Варна на 25 октомври, съобщават организаторите от Варна денс театър. Неговото шесто издание ще предложи срещи със съвременния танц чрез ателиета, прожекции и спектакли.
Програмата започва със спектакъла Danceperimental, който ще се изиграе в Юнашкия салон. Танцовият пърформанс е интерактивен и въвлича публиката в съавторство. Зрителите могат да участват в създаването на представлението със своите лични истории. Танцът и музиката са изцяло импровизирани и се раждат в момента, вдъхновени от споделеното от аудиторията.
В събота сутринта на същото място ще се състои танцов уъркшоп с хореографа Ина Гергинова, създател на Танцова компания „Музотанц“, а следобед в склада за култура „Никотеа“ зрителите могат да видят филма „Да танцуваш Пина”, който проследява два танцови прое
Очаква се 72-годишният Уайнстийн да остане в болничното заведение, докато състоянието му се стабилизира, съобщи адвокатът му.
"Намиращ се в затвора "Райкърс Айлънд" в Ню Йорк в ужасни и нечовешки условия, той е лишен от грижи, което не само е лекарска грешка, но е и нарушение на конституционните му права", казва адвокат Имран Ансари.
Адвокатите на изпадналия в немилост холивудски филмов продуцент и преди са казвали, че той има много здравословни проблеми. На 8 септември Харви Уайнстийн беше откаран в болница от нюйоркския затвор "Райкърс Айлънд", за да му бъде направена сърдечна операция.
В края на октомври медии съобщиха, че Уайнстийн страда от рак на костния мозък.
Съдебно жури реши, че Харви Уайнстийн е извършил сексуално посегателство над бившата асистентка на продукция Мириам Хейли през 2006 г. и е изнасилил изгряващата актриса Джесика Ман през 2013 г. Те са сред повече от 80-те жени, включително холивудските актриси Анджелина Джоли, Гуинет Полтроу и Ашли Джъд, които го обвиняват в сексуални посегателства.
Художничката Вероника Якимова представя нова изложба. Експозицията е озаглавена „Цветни пространства“ и ще бъде открита на 9 ноември в столичната книжарница-кафе „Защо не?“, информират организаторите.
„Живописните картини, които ще бъдат показани, са обединени в обща тема - пейзажът като вдъхновение и интерпретация. Композициите отразяват мястото и пространството чрез цветни петна, образи и настроения“, разказват от екипа.
Вероника Якимова е завършила Средно художествено училище за приложни изкуства в гр. Трявна и след това Национална художествената академия - София (през 2001 г.). През 2006 г. защитава докторска степен по Изкуствознание и изобразителни изкуства в НХА. Специализира „Кинодраматургия“ в Нов български университет през 2014 г. Интересите и практиката са свързани с областта на живописта, художествена дърво
Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.
Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.
"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите.
Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета
Емоцията е онова, което различава нашият филм от много други биографични филми. „Гунди – легенда да любовта“ има три жанра – романтична комедия в началото, после – драма, после – трагедия. Това каза режисьорът на филма Димитър Димитров след предпремиерна прожекция на лентата в кино „Одеон“.
Има дълги филми, които са интересни, има и къси филми, които са скучни, добави той по повод дължината на продукцията – два часа и четиридесет и пет минути. Най-трудната сцена за заснемане беше сцената на предложението за брак, което се случва по време на пребиваването на Георги Аспарухов в Пловдив и годините му в казармата, каза актьорът Павел Иванов (в ролята на Гунди).
„За мен целият процес беше изключително емоционален. Като започнем от срещата със самата Величка Ма
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.
Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата.
„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,
Изложба с живописни картини на Тони Райчев ще бъде открита в Общинска художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар днес, съобщи директорът на културната институция Борислава Борисова.
Райчев има многобройни участия в художествени изложби в цялата страна, както и участия в национални пленери и самостоятелни изложби.
„Откритата му душевна нагласа към живота на видимото движи таланта му в жанра на пейзажа и натюрморта. В атмосферата на естествен интериор или натюрморт, особено естествено и непринудено включени ябълки или круши заживяват своя живот с онази непретенциозна мъдрост, с която се ваят от четката на Тони Райчев“, пише за художника Борислава Борисова.
„И в пейзажните му творби откриваме няколко интерпретационни насоки на живописните му търсения. Това са композиции в съвременен структурен ритъм на нови постр
Уайнстийн беше осъден на 23 години затвор по дело в Ню Йорк, като впоследствие присъдата му беше отменена, и на 16 години затвор по отделно дело в Лос Анджелис. През 2025 г. той отново ще бъде съден в Ню Йорк по нови обвинения в изнасилване и сексуално посегателство.